مدیریت زمان : پاسخ به سه سوال مهم

پاسخ به سه سوال درباره مدیریت زمان

مدیریت زمان: پاسخ به سه سوال مهم .

وارن بافت زمان را ارزشمند ترین کالای جهان نامیده است ، زمان چیزی است که به هیچ وجه فروخته نمی شود و از دست دادن آن قابل جبران نیست لذا آشنایی با مهارت های مدیریت زمان امری ضروری است.

اما خبر خوب این است که با مدیریت زمان به شکل صحیح و اصولی به راحتی می توانید زمان خود را چند برابر کنید .
در مقاله زیر مصطفی علیزاده کارشناس مدیریت زمان به سه سوال مهم درباره مدیریت زمان پاسخ خواهد داد ، سوالاتی که دانستن پاسخ آنها باعث خواهد شد دیدگاهتان درباره زمان دگرگون شود و اهمیت مدیریت زمان را بیشتر درک نمایید:

سه سوال درباره مدیریت زمان
پاسخ به سه سوال در مورد مدیریت زمان

۱-آیا مدیریت زمان ضروری است ؟

فرض کنید شما ۸ ساعت زمان مفید و قابل استفاده دارید و لیستی از ۲۰ مورد کارهای روزانه ای که باید انجام شوند را تهیه کرده اید. ساعت ۸.۵ است و شروع به انجام اولین کار می کنید مثلا نوشتن یک ایمیل برای یکی از مشتریان در این فاصله یک پیام از دوستتان دریافت می کنید و بلافاصله آن را چک می کنید می بینید که دوستتان توجه شما را به دیدن یک فیلم در تلگرام جلب کرده بعد فیلم را می بینید و رشته افکارتان پاره می شود.

دوباره سراغ نوشتن ایمیل می روید و می بینید که نمی توانید تمرکز کنید به ذهنتان می رسد که اول صبح است و بهتر است یک فنجان چای بنوشید با اشتیاق به سراغ آبدارخانه رفته و با یک لیوان چای داغ باز می گردید در مسیر همکارتان را می بینید و با او هم گپ و گفتی می کنید ، چند جرعه چای می نوشید ساعت ۹ شده و ایمیل شما هنوز در خط اول است !
دوباره باز می گردید اما پیامی دیگر از گوشی توجهتان را جلب می کند و پس از آن یک تلفن ناخواسته و بعد هم یک درخواست از همکارتان و … ساعت ۵ شده و باید بروید استرس شما را فرا گرفته که هنوزآن ایمیل مهم را آماده نکرده اید و از خودتان متنفر هستید که چرا اینقدر ضعیف النفس هستید که نتوانسته اید یک ایمیل را تهیه کنید.

می خواهم بگویم اگر شما هم اینگونه هستید اصلا خودتان را سرزنش نکنید چون تنها نیستید و بیش از ۹۰ درصد افراد این مشکل را دارند. آنها با تکنیک های مدیریت زمان آشنا نیستند، مهارت های مدیریت زمان را نمی دانند و حتی نمی دانند که مدیریت زمان چیست؟

بیایید همین داستان را برای فردی که اندکی مدیریت زمان می داند و با اصول مدیریت زمان آشناست مرور می کنیم :
ساعت ۸.۵ است و شما با یک فنجان چای در پشت میزتان نشسته اید ، جرعه ای چای می نوشید گوشی تان را در حالت بی صدا قرار می دهید و شروع به نوشتن ایمیل به مشتری می کنید همکارتان عبور کرده و سلامی می کند و شما با یک لبخند پاسخ می دهید .
ساعت ۹ شده و شما ایمیلتان را تمام کرده اید و یک احساس عالی توام با اعتماد به نفس شما را در بر گرفته و همین حس اعتماد به نفس روز به روز شما را در مسیر پیشرفت قرار می دهد.

مدیریت زمان مانند باد تایرهای ماشین است اگر نباشد هر چقدر هم موتور پرقدرتی داشته باشید حرکت کند و آزار دهنده است اما اگر باشد همچون غزال سریع . گریز پای خواهید بود. این تعریف مدیریت زمان به زبانی بسیار ساده است.

 

آیا مدیریت زمان امکان پذیر است؟
سوالات مدیریت زمان

۲-آیا مدیریت زمان امکان پذیر است:

قطعا بله!
اگر با تکنیک های مدیریت زمان آشنا باشید به راحتی و با کمی توجه می توانید زمان را مدیریت کنید .
قبل از هر چیز شما باید اهمیت مدیریت زمان را بدانید و ارزش واقعی آن را درک کنید.
در گام نخست ساده ترین کار برای مدیریت زمان تهیه لیستی از کارهای مهم و سپس دسته بندی آنها به تفکیک درجه اهمیت است ، مهم ترین کارها آنهایی هستند که بر اساس اصل ۲۰-۸۰ (اصل پارتو)، مهم ترین اثر را در نتایج شما دارند مثلا اگر دو کار مانند چک کردن ایمیل و پرداخت قسط وام را دارید دومی اهمیت بیشتری دارد . یا اگر چک کردن ایمیل ها و خواندن یک کتاب که مهارت شما را افزایش می دهد خواندن کتاب درجه اهمیت بالاتری دارد.

گام دوم مدیریت زمان انجام کارها در زمان معین شده است ، البته در ابتدا مهم نیست حتما در زمان مشخص کار انجام شود اما در همان حدود کار را انجام دهید ولی کم کم خود را عادت دهید تا به این فرآیند عادت کنید ، معمولا ۲۱ روز زمان می برد تا شما به یک روش جدید عادت کنید .
مرحله سوم و آخر برای مدیریت زمان مرور لیست در پایان روز است . با مرور لیست می توانید کارها را بررسی نموده و اگر انجام نشده اند به روز بعد منتقل کنید.

همین گام های کوچک اصول ساده مدیریت زمان هستند و تاثیرات شگرفی در زندگی و کار شما ایجاد می کند .
طبق آزمایشی که در دانشگاه اوهایو بر روی عده ای از دانشجویان انجام شد به دانشجویان بی برنامه که مدیریت زمان نداشتند یک برنامه سه مرحله ای مدیریت زمان ارائه شد و پس از یک ماه بصورت میانگین ۴۰ درصد بهیود وضعیت تحصیلی گزارش شد!

۳-آیا مدیریت زمان خسته کننده و سخت است ؟

در حقیقت نداشتن مدیریت زمان خسته کننده و گاه فاجعه بار است ،
دارن هاردی در کتاب قطار سرعت به سوی ثروت می گوید که شیر سلطان جنگل و درنده ترین موجود روی زمین است اما در سیرک با یک ترفند ساده رام میشود.

رام کننده یک چهارپایه را بر عکس کرده و به سوی شیر می گیرد و شیر بلافاصه عقب نشینی می کند ، ماجرا از این قرار است که شیر هر پایه صندلی را یک مهاجم تلقی میکند و در ذهن خود اینگونه تصور میکند که قادر به شکست اولین مهاجم ، دومین مهاجم و حتی سومین مهاجم هست اما چهارمی او را از پای در می آورد.

اگر مدیریت زمان نداشته باشیم و با مهارت های مدیریت زمان آشنا نشویم کارها همانند پایه های صندلی ذهن ما را مورد حمله قرار میدهند و ذهن در نهایت به نقطه شروع بر می گردد چون ناتوان و درمانده می شود ، نقطه شروع در حقیقت عقب نشینی و انصراف از انجام کارهاست که ما آن را تنبلی می نامیم.
پس با اجرای تکنیک های مدیریت زمان و انجام یک برنامه ساده زمانی شما فرسنگ ها از دیگران جلو خواهید افتاد ، استرس هایتان محو می شوند و در مسیر رشد و موفقیت قرار خواهید گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *